2019 Volunteer Schedule

Time Room Event Volunteers
11:30-12:00 132 Building 4 Working Lunch Conference Center
12:00-12:30 132 Building 4 Briefing on check-in process Chair Lee Seoh with Volunteers
12:30-1:20 Atrium of Building 4 Check-In Pre-Registered Participants (4) Deedee Candia
(5) Wendy Cheng
(6) Peter Cheng
(7) Valerie Cope
(8) Madan Dev
(9 – 11) Charlene Bayless, Munsup Seoh
Walk-in Registration Lee Seoh, Jungmi McBride
1:25-1:45 Auditorium
011 Building 4
Orientation (for Students & Parents) Key-note Presenter: Karl Hess
MC & Housekeeper: Erik Potts
1:20 – 1:40 341 Building 5 Briefing to Proctors and Graders
Exam Paper Pickup by Karl Hess
Lynne Yengulalp
Karl Hess
1:45-1:55 Ushering Students from Orientation to Testing Rooms Proctors & Graders
2:00–3:30 Exam Proctoring & Grading, Chair
(Errands among all test rooms & HQ)
Lynne Yengulalp
(Jungmi McBride)
134 Building 4 2:00 – 3:00, Grade 4, 60 minutes Lynne Yengulalp, Anna Duricy
136 Building 4 2:00 – 3:00, Grade 5, 60 minutes Eva Conley-Williamson, Alexander Jennison
141 Building 4 2:00 – 3:00, Grade 6, 60 minutes Kay Cornelius, Olga Stephens
111 Building 3 2:00 – 3:00, Grades 7&8, 60 minutes Eric Kraus, SangHee Strobel
147 Building 3 2:00 – 3:30, Grades 9,10&11, 90 minutes Lin Fei, Charlene Bayless
2:00–2:50 Auditorium
011 Building 4
Title: TBA (For Parents) Presenter: Sharon Sherlock, Executive Director, Reach Out of Montgomery County
3:10–4:30 341 Building 5 Exam Grading (Co-Chairs) Lynne Yengulalp
Grade 4 (Begins at 3:10) Lynne Yengulalp, Anna Duricy
Grade 5 (Begins at 3:10) Eva Conley-Williamson, Alexander Jennison
Grade 6 (Begins at 3:10) Kay Cornelius, Olga Stephens
Grades 7 & 8 (Begins at 3:10) Eric Kraus, SangHee Strobel
Grades 9, 10, 11 (Begins at 3:40) Lin Fei, Charlene Bayless
Before OMC Printing Participation Certificates Lee Seoh
During OMC Photographers George Strobel
3:00-4:00 Atriums of Buildings 4&5 Refreshments & Snacks Conference Center
4:00–5:00 Smith Auditorium Title: Mathematics, Mystery, and Magic Presenter: Chuck Sonenshein
4:30 – 5:00 Printing Winner’s Certificates Lee Seoh
5:00–6:00 Smith Auditorium Award Ceremony Planners: Karl Hess, Jungmi McBride, Jim Vance, Eric Potts, Lee Seoh & Munsup Seoh

MC: Jim Vance, Jr., Emeritus Professor of Mathematics, Wright State University
Name Caller: Karl Hess, Chair of Math. Department, SCC
Keynote Presenter: Tony Ponder, Dean of Science, Mathematics & Engineering, SCC
Raffle Manager: Erik Potts
Awards Hand-out: Apurva Makote, Jungmi McBride, Munsup Seoh & a few volunteers

Collecting Forms to Mail Checks Lee Seoh